Fahle Pargi galeriitänav võitis Eesti arhitektuuripreemiate galal mitu auhinda

Fahle Pargi galeriitänav pälvis tänasel arhitektuuripreemiate galal Kultuurkapitali arhitektuuri sihtkapitali aastapreemia kategoorias „Vanast uus“ ning Eesti Maastikuarhitektide liidu aastapreemia kategoorias „Maastik ja Hoone“.

Galeriitänav on ajaloolise paberivabriku piirkonda loodud Fahle Pargi linnaruumi südamik.Tegemist on Eestis ainulaadse aastaringselt sooja sise-tänavaga, kus kasvavad apelsini-ja sidrunipuud, magnooliad ja teised eksootilised taimed ning kus saab kaladega veesilmade vahel kohvikutes ja terrassidel aega veeta.

Fahle Pargi arendaja Fausto Capitali osaniku Sven Mihailovi sõnul soovisid nad Fahle Parki kujundades tekitada piirkonda ühe köitva ja hubase kohtumispaiga. „Taastatud ajaloolisest tänavast on kujunenud ideaalne paik kohtumiseks ja aja veetmiseks. Siin on büroode kõrval leidnud endale koha kohvikud ja restoranid ning aastaringselt roheline troopiline aed,“ rääkis Mihhailov.


Galeriitänavale maastiku kujundanud KINO maastikuarhitektid lähtusid Fahle Pargi galeriid luues ebatavalisest kontseptsioonist, mis tekitab tunde looduse sissemurdmisest linnaruumi. „Fahle Pargi keskkond oleks justkui aastakümneid inimkasutuseta olnud ning  rohelus näib tungivat välja plaatidega kaetud vuukide vahelt, ronib mööda paeseinu ning igast nurgast,praost või orvast on saanud taimede jaoks kinnituspaik. Inimene on säilitanud suurema osa tärganud lopsakast rohelusest ja piiranud seda vaid niipalju, et keskkonda endale sobivaks muuta. Nii on tekkinud troopiliselt ülevoolav, kuid samas inimesele mugav jaturvaline keskkond: siin saab istuda, kiikuda, süüa, vett puutuda, taimedega suhestuda – iga ilmaga soojas ja valges,“ rääkis  KINO maastikuarhitekt Karin Bachmann


Fahle Pargi arhitekti Margit Aule (büroost Lumia) sõnul teeb galeriitänava eriliseks ka ajalooliselt mitmekihilise ruumi kombineerimine modernsete lahendustega. „Huvitav on kujutleda end galeriitänaval seistes kitsale vabrikutänavale varahommikul tööle kiirustamas. Seda perioodi on jäänud meenutama suurepärased paeseinad, mis pakuvad nüüd kaitset kaasaegsetele büroodele, troopilisele aiale, kohvikutele ja restoranidele,“ rääkis Aule.  


Arhitekt Toomas Adrikorni sõnul on Fahle galeriitänav väljapaistev näide hea ruumi tekkest, kus kohtub tellija ambitsioonikas visioon ja arhitektide tundlik ruumikäsitlus. „Arhitektuuri ja maastiku kontseptsioon on läbipõimunud lausa unenäoliseks ruumikogemuseks, kus üksteist peegeldavad ja täendavad ornamentaalne klaaskatus, katendid ja haljastus,“ rääkis Adrikorn.

Varasemalt on Eesti Kinnisvarafirmade Liit tunnustanud Fausto Capitali Fahle Pargi rajamise eest tiitliga Kinnisvarategu 2020.


Pildilink 1 – Foto Terje Ugandi/ajakirjale Diivan

https://photos.app.goo.gl/s6fvgNJJfpMjsHf66


Pildilink 2 – Foto Andres Raudjalg

https://photos.app.goo.gl/tSXYzU2csqYF5VGj9

 

Piltidel on vaba kasutusõigus, kui autor on lisatud

 

Lisainformatsioon:

Galeriitänava asukoht: Tartu mnt 80, Tallinn

Maastikuarhitektuur: KINO maastikuarhitektid Mirko Traks, Juhan Teppart, Uku Mark Pärtel, Kristjan Talistu, Karin Bachmann

Kaasa töötasid: Sten Mander, Alari Suurmets 

Arhitektuur: Lumia Margit Aule, Toomas Adrikorn, Katri Mets, Laura Ojala

StudioArgus Margit Argus, Katariina Teigar

Arendaja: Fausto Capital  

Valmimisaasta: 2020 

 

Lisainformatsioon:

Katrin Tibar: 5066838